Czy warto wymienić żarówki w swoim domu?

Chyba nie ma już sensu porównywać tradycyjnych żarówek do tych w technologii LED bowiem mało kto w domu posiada te „energożerne”. Z wielu porównań, badań i praktyki wynika, iż oszczędność na oświetleniu mieszkania z tytułu zastosowania technologii LED mogą sięgnąć nawet 80%. Problem jednak w tym, że przeciętny Kowalski idąc do sklepu, wybiera często pierwszą lepszą żarówkę LED, nie bacząc na jej parametry, a są to:

  • ilość lumenów [lm],
  • ilość kelwinów [K]
  • żywotność/gwarancja [h/lata],
  • ilość włączeń i wyłączeń.

Nie liczy się tylko moc żarówki LED

Najbardziej wyróżnionym parametrem na opakowaniu żarówki LED jest jej moc [W]. To na tę wartość najczęściej zwracają uwagę kupujący wybierając źródło światła do pomieszczenia. Dodatkowo można znaleźć porównania typu:

  • 10W = 60W (chodzi oczywiście o porównanie żarówki LED do tradycyjnej)

Przez taki schemat często nie zwraca się uwagi na pozostałe parametry bowiem w świadomości wielu ludzi i tak już oszczędność mamy zagwarantowaną. O ile w żarówkach tradycyjnych ilość emitowanego światła była na bardzo zbliżonym poziomie, w przypadku żarówek LED już tak być nie musi. Tutaj w grę wchodzą teraz lumeny, a dokładniej skuteczność świetlna.

Skuteczność świetlna (wydajność świetlna) – określenie stosunku strumienia świetlnego (lumen) do ilości pobranej energii [W] w określonym czasie.

Przegląd żarówek LED wg skuteczności świetlnej

Na rynku mamy naprawdę wielu producentów żarówek począwszy od tych chińskich kończąc na renomowanych (rozpoznawalnych) firmach oferujących żarówki dekoracyjne. Czy wypada zwracać uwagę na etykiety przy ich wyborze? Czy zakup konkretnej żarówki LED będzie miał wpływ na dodatkowe oszczędności energii elektrycznej? Porównania dokonywać jednak należy na podstawie ilości lumenów vs. zużycie mocy.

Półgodzinny przegląd największego portalu aukcyjnego w Polsce pozwolił na znalezienie kilku żarówek od różnych producentów, ALLE może warto… Oprócz parametrów staraliśmy się znaleźć aukcje z najniższymi cenami, gdyż przy zakupie 100 szt. będzie to mieć wpływ na porównanie potencjalnych oszczędności.

Nie chcemy podawać tutaj konkretnych firm bo nie to jest celem niniejszego wpisu, ale oznaczyliśmy nieznanych producentów kursywą (załóżmy, że to chińszczyzna NO NAME).

LED – LEDowi nie równy – pierwsze wnioski

Szybko da się zauważyć, że szukając żarówki po konkretnej ilości lumenów (w tym wypadku ~350), widać znaczącą różnicę w mocy jaką pobiera dany egzemplarz. Nie przekłada się to mocno na barwę światła bowiem wszystkie mieszczą się w granicy 2700-3000 [K].

W przypadku poboru mocy różnica jest bardzo zauważalna. Żarówka z 1 miejsca naszego porównania pobierać może 1,9 [W] mniej niż żarówka z ostatniego miejsca w tabeli.

  • Żarówka z ostatniego miejsca w tabeli pobierze aż o 53% więcej energii od tej „najlepszej”?
  • Dokonując świadomego zakupu oszczędzimy dodatkowo 10-20% zużywanej energii na oświetlenie mieszkania?

Ile da się oszczędzić na rachunkach za prąd wybierając „bardziej” energooszczędne żarówki LED?

Stworzymy proste założenia, na których wykonamy proste obliczenia. Ma to tylko obrazować i dawać pogląd na to czy wybór konkretnego modelu żarówki LED może mieć wpływ na nasze oszczędności (każdy ma inną ilość punktów świetlnych, inne taryfy i ceny na energię elektryczną, itp.).

  • Zużycie energii elektrycznej na oświetlenie domu/mieszkania – 15% całkowitego zużycia energii el. (tutaj stare dane z 2015 wg stat.gov.pl, ale gdyby ktoś zechciał sobie policzyć ile realnie zużywa w swoim domu to tutaj jest metodologia liczenia – obliczenie rocznego zużycia energii do oświetlenia)
  • Możliwa oszczędność na świadomym dobrze żarówek LED – 20%
  • Roczne wydatki na energię el. 1800 zł
  • Żarówki spełnią wymagania techniczne co do trwałości i ilości włączeń/wyłączeń

Teraz pytanie czy warto poświęcić te 30 minut na to by oszczędzić około 150 zł w przeciągu 3 lat? Może kupimy za to nowy komplet żarówek LED? A może lepiej dać sobie spokój i wrzucić codziennie 15 groszy do skarbonki? Kwestią sporną będzie to czy:

  • żarówka LED zakończy swoją żywotność przed czasem,
  • żarówka LED na pewno posiada takie parametry jak podaje producent,
  • czy sprzedawcy/producenci nie naciągają parametrów technicznych.

Kilka kwestii co do zakupu żarówek LED

  1. Jeśli znajdziemy dobrego sprzedawcę, w tej samej cenie kupimy żarówkę markową jak i chińską..
  2. Warto trzymać potwierdzenie zakupu na wypadek uszkodzenia żarówki (najlepiej chyba zrobić zdjęcie i gdzieś zatrzymać w telefonie). Pozwoli nam to je zareklamować – gwarancja/rękojmia.
  3. Szkoda, że na żarówkach nie ma podawanej skuteczności świetlnej co by uprościło zakupy.
  4. Coś jeszcze należałoby dodać?

Słowo na koniec:

Osobiście zwracam uwagę zarówno na cenę jak i parametry. Ostatni mój zakup to jakieś 100 szt. chińskich, tanich żarówek LED do domu (było to 3 lata temu). Te, które służyły w wewnątrz, nadal dobrze się sprawują (uszkodzeniu nie uległa ani jedna!), te które służyły na zewnątrz (podbitka dachowa, ale i stałe nocne świecenie po 8 – 10h) poszły do wymiany po 2 latach, praktycznie wszystkie – zakładam wyświeciły swoje, czyli po około 7500 godzin – nijak się to ma to trwałości z tabeli!

Artykuł promocyjny



Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane