Kupno domu czy budowa mieszkania w Krakowie?

Kupno domu czy budowa mieszkania w Krakowie

Nie każdy decyduje się na wynajmowanie mieszkania, wiele osób marzy o własnym lokum. Budowa domu jest oczywiście sporym wyzwaniem, ale jeśli są środki finansowe, to można zlecić wszystko profesjonalnej ekipie budowlano-wykończeniowej. W przypadku budownictwa modułowego postawienie domu zajmuje zaledwie kilka miesięcy. Dużą oszczędnością czasu będzie także inwestycja zrealizowana pod klucz, gotowa do zamieszkania. Na rynku dostępnych jest także wiele mieszkań na sprzedaż, dotyczy to rynku pierwotnego i wtórnego. Jak widać, możliwości jest wiele, ale które wybrać? 

Dom czy mieszkanie? Oto jest pytanie!

Niektórzy inwestorzy decydują się na budowę domu, inni wybierają zakup mieszkania w Krakowie. Oba rozwiązania mają oczywiście zarówno plusy, jak i pewne minusy. Trzeba bardzo dokładnie przeanalizować swoje potrzeby, preferencje i możliwości finansowe, aby ułatwić podjęcie właściwej decyzji. W przypadku domu można liczyć na dużą przestrzeń do życia. Metraż jest najczęściej większy niż w mieszkaniu, można wygospodarować przestrzeń na niestandardowe pomieszczenia. Dla wielu osób atutem będzie własna spiżarnia, garderoba w osobnym pokoju, biblioteczka, domowy gabinet. Kolejną zaletą jest możliwość przeznaczenia kawałka działki na ogród, taras. Możliwe staje się uprawianie warzyw, posadzenie dowolnych drzew i krzewów. Piękne widoki z okna na przydomową roślinność to duża zaleta.

Czy budowa domu w Krakowie to dobra inwestycja?

W przypadku budowy domu można liczyć na wiele możliwości, przebierać w rozmaitych rozwiązaniach, zdecydować o rozkładzie pomieszczeń, zastosowanych materiałach. Wybudowanie domu to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą mieć obiekt dopasowany do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Zaletami są także swoboda i prywatność, o co niestety trudno w przypadku mieszkania. Można wobec tego mówić głośno bez skrępowania, słuchać muzyki i majsterkować o dowolnej godzinie. Nie ma również problemu z trzymaniem zwierząt domowych. Na własnej działce można wydzielić miejsce na kojec i budę. Pies będzie też swobodnie biegać po całym ogrodzie. Znika konieczność wychodzenia z nim na spacer. Nie ma żadnych ograniczeń w wyborze czworonogów.

Dlaczego warto kupić mieszkanie?

Wiele osób ceni sobie zakup mieszkania ze względu na mniej obowiązków, nie trzeba przejmować się utrzymaniem całego budynku. Wszyscy mieszkańcy obiektu płacą po równo, dzięki czemu kwoty nie są wysokie. Niestety trzeba liczyć się z kosztami stałymi, które są zmienne. Zaletą będzie większe bezpieczeństwo, szczególnie jeśli wybierze się mieszkanie na nowym osiedlu, z monitoringiem, całodobową ochroną. Ofert mieszkań na sprzedaż jest multum, można liczyć na ogromny wybór. Znajdzie się zwykłe mieszkanie w niższej cenie oraz lokal o wysokim standardzie. Można liczyć także na mieszkanie z przestronnymi pomieszczeniami, tarasem, w stanie deweloperskim, stylowo urządzone itd. Kolejną zaletą będzie bliskość do centrum, z czym wiąże się też dobra komunikacja. Przekłada się to na oszczędność czasu i pieniędzy na dojazdy. Jeśli mieszkanie jest blisko centrum, do często nawet nie trzeba mieć samochodu ze względu na mnogość połączeń komunikacji miejskiej. Nie brakuje również ścieżek rowerowych.

Na które rozwiązanie się ostatecznie zdecydować?

Mieszkania znajdujące się w centrum miasta są drogie, za niewielki metraż można zapłacić nawet więcej niż za wybudowanie domu na przedmieściach. Lokale z rynku wtórnego także nie są tanie, jeśli ktoś liczy na atrakcyjną lokalizację. Nawet właściciel mieszkania musi płacić czynsz, ponosić koszty związane z ogrzewaniem, wywozem śmieci, zużyciem wody. W przypadku domu ponosi się jedynie wydatki związane z rocznym podatkiem od nieruchomości. Obiekt może być ogrzewany na różne sposoby. Droższe jest jednak ubezpieczenie domu. Właściciel nieruchomości ponosi wszystkie koszty związane z jej utrzymaniem, co wiąże się także z przeprowadzaniem remontów. Z kolei właściciel mieszkania musi opłacać fundusz remontowy, ale nie odpowiada za stan techniczny obiektu. Jeśli interesuje cię kupno mieszkania w Krakowie, to pod tym linkiem znajdziesz więcej informacji https://pewnylokal.pl/odbior-mieszkania-krakow.Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane