Jak czyścić tynk mozaikowy

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się jak wyczyścić tynk mozaikowy, jest kilka sposobów na wykonanie tej pracy. Oto kilka propozycji: rozcieńczony kwas solny, gąbka nieścieralna, Weldbond lub olej lniany. Zamieściliśmy również kilka wskazówek, które pomogą Ci uniknąć uszkodzenia tynku mozaikowego. Wszystkie te metody są bezpieczne w użyciu, ale istnieje niewielkie ryzyko spowodowania podrażnienia skóry.

Rozcieńczony kwas solny

Kiedy chcesz użyć nietoksycznego środka do czyszczenia tynku mozaikowego, możesz spróbować kwasu muriatycznego (znanego również jako kwas solny lub kwas muriatowy). Ten związek jest roztworem chlorku sodu i wodoru, który jest dostępny w sklepach sprzętowych i centrach domowych. Zanim użyjesz kwasu muriatycznego, powinieneś rozcieńczyć go wodą. Chociaż ten roztwór jest rozcieńczony, nadal jest potencjalnie niebezpieczny dla twojego tynku mozaikowego i innych materiałów. Jeśli nie użyjesz go prawidłowo, możesz skończyć uszkadzając tynk lub nawet powodując infekcję w drogach oddechowych.

Przy użyciu kwasu szikimowego, powinieneś przestrzegać zaleceń producenta przy jego użyciu. Większość kwasu pochodzi z rozcieńczenia do 31 procent. Siła kwasu zależy od ilości i typu, którego używasz. Upewnij się, że używasz maski bezpieczeństwa, aby uniknąć kontaktu ze skórą. Do odmierzania i mieszania kwasu najlepiej używać szklanego pojemnika. Unikaj mieszania go z innymi chemikaliami, ponieważ rozpryski są szkodliwe.

Nieścieralna gąbka

Jeśli planujesz zastosować wzór tynku mozaikowego w swoim domu, ważne jest, aby używać nieścieralnych rozwiązań czyszczących. Podczas gdy użycie mokrej gąbki ściernej do czyszczenia tynku mozaikowego pozostawi go bez smug i będzie gotowy do zastosowania w innych miejscach w domu, możesz skończyć z bardziej teksturowaną powierzchnią. I oczywiście, ścierne rozwiązania czyszczące, które są dostępne, nie są zalecane do stosowania na całym budynku.

Jeśli szukasz niedrogiego sposobu czyszczenia tynku mozaikowego, istnieje wiele rodzajów nieściernych gąbek dostępnych. Możesz znaleźć gąbki celulozowe, gąbki z wełny stalowej i gąbki celulozowe ścierne. Do codziennego sprzątania używaj gąbki celulozowej. Gąbki te wykonane są z masy drzewnej i posiadają małe otwory do wchłaniania płynów. Jednak gąbki celulozowe mogą porysować delikatne powierzchnie i mogą zniszczyć powłoki nieprzywierające.

Weldbond

Weldbond to doskonały uniwersalny klej, który łączy wszystko, od szkła, metalu i płytek drewnianych po panele budowlane i porowate powierzchnie. Jego szybki czas schnięcia zapewnia solidne połączenie w czasie krótszym niż jedna godzina. Schnie bezbarwnie i jest wysoce odporny na wodę. Wysycha również bezbarwny, nie plami i nie żółknie ani nie staje się kruchy z wiekiem. Poniżej przedstawiono podstawowe kroki czyszczenia tynku mozaikowego.

Aby użyć Weldbond, obszar musi być czysty. Jeśli tynk mozaikowy jest jeszcze mokry, rozcieńcz go wodą. Wymieszaj jedną łyżeczkę z kwartą wody. Następnie nanieś go na czyszczoną powierzchnię. Powtarzać w miarę potrzeby. Nie należy czekać zbyt długo pomiędzy kolejnymi aplikacjami. Następnie dokładnie wytrzeć powierzchnię miękką szmatką. Nie nakładaj zbyt dużej ilości produktu, bo grozi to przesyceniem.

Olej lniany

Aby wyczyścić tynk mozaikowy, możesz nałożyć na powierzchnię olej lniany. Olej ten jest naturalnym rozpuszczalnikiem i nadaje się do większości rodzajów kamienia i tynku, z wyjątkiem wapna. Nie należy jednak stosować tego produktu na stolarce. Jest bezpieczny w użyciu w małych ilościach i może być przechowywany przez kilka lat. Jeden litr pokrywa do 135 stóp kwadratowych. Olej lniany można kupić w czterouncjowych słoikach próbnych lub puszce o pojemności 1,05 kwarty.

Skład mieszanek był podobny do składu kitu wapiennego. W proporcji jedna trzecia do dwóch trzecich, do kitu dodano 3% oleju lnianego. Ostateczna zawiesina zawierała 20 % mas. kitu wapiennego, a pozostałą część stanowił olej lniany. W przypadku czystego wapna stosunek oleju lnianego do kitu wynosił 3,5.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane