Lakier wodny do parkietu – który wybrać?

Parkiet na bazie oleju czy na bazie wody? Jaka jest różnica między tymi dwoma rodzajami wykończeń? I którego z nich powinienem użyć? Ten artykuł przedstawi przegląd różnic między tymi dwoma rodzajami wykończeń. Jeśli szukasz trwałego rozwiązania powłokowego, możesz również przeczytać o Naturalnym oleju z wosku pszczelego. Omówimy również wady i zalety każdego z tych produktów.

Prezentujemy Państwu artykuł stworzony w harmonijnej współpracy z wsparciebudowy.pl

Lakier na bazie oleju

Powłoka poliuretanowa jest najlepszym rozwiązaniem dla podłóg z twardego drewna. Poliuretan jest dostępny w dwóch odmianach: na bazie wody i na bazie oleju. Powłoka na bazie oleju oferuje bogaty kolor i ochronę przed żywiołami. Powłoka na bazie wody jest odpowiednia dla projektów wewnętrznych, ale ma tendencję do bycia droższą i ma mniejszy zapach. Szybko też schnie. W przeciwieństwie do powłoki na bazie oleju, powłoka na bazie wody nie wpływa na kolor drewna.

Lakier ma większą trwałość niż olej, więc możesz oczekiwać, że twój parkiet będzie trwał dłużej. Niemniej jednak, może być konieczne ponowne szlifowanie podłogi po każdych pięciu latach, jeśli ulegnie ona uszkodzeniu. Żywotność podłogi lakierowanej zależy od rodzaju lakieru, jak dobrze jest nałożony i jak wiele aktywności parkiet będzie znosił. Ogólnie rzecz biorąc, żywotność podłóg lakierowanych wynosi od pięciu do 10 lat, ale żywotność podłóg lakierowanych zależy od rodzaju użytego lakieru, aktywności gospodarstwa domowego i regularnej konserwacji.

Lakiery na bazie oleju mają tę zaletę, że są tańsze niż ich odpowiedniki na bazie wody. Wymaga również mniej warstw dla odpowiedniego pokrycia, a także trwa dłużej niż jego odpowiednik na bazie wody. Minusem jest to, że lakiery na bazie wody nie mogą być tak trwałe jak te na bazie oleju. Oznacza to, że należy unikać ich na podłogach wykonanych z białego klonu. Jeśli musisz wybrać pomiędzy tymi dwoma opcjami, rozważ poliuretan na bazie oleju i lakier do podłóg na bazie wody.

Poliuretan na bazie wody

Poliuretan na bazie oleju i poliuretan na bazie wody oba mają swoje plusy i minusy. Chociaż typ olejowy jest dłużej obecny, ma swoje wady, w tym uwalnianie szkodliwych oparów podczas utwardzania. To również trwa dłużej do wyschnięcia i utwardzania niż poli na bazie wody, zwykle jeden do trzech dni dłużej. Dlatego należy wybrać jeden nad drugim w zależności od potrzeb i preferencji.

Jednym z najważniejszych rozważań przy wyborze poliuretanu na bazie wody do parkietu jest bezpieczeństwo. W porównaniu z poliuretanem na bazie oleju, poliuretan na bazie wody jest lepszy dla małych dzieci i dla domów z maluchami. Jednak podczas gdy istnieje wiele korzyści z poliuretanu na bazie wody, należy pamiętać, że różne rodzaje podłóg różnie na nie reagują.

Wybierając poliuretan do parkietu, weź pod uwagę, ile LZO emituje. Im niższa zawartość LZO, tym lepiej. Poliuretany na bazie wody mają bardzo mały lub żaden zapach w porównaniu z wykończeniami na bazie oleju. Ogólnie rzecz biorąc, poliuretany na bazie wody schną szybciej i mają niższą zawartość VOC. Możesz także rozważyć koszt 1-galonowej puszki w porównaniu z 5-galonową puszką. Jednak 1-galon może traktować około 500 stóp kwadratowych podłogi, podczas gdy olejowy zajmie 21 dni.

Naturalny olej z wosku pszczelego

Wybierając lakier wodny do parkietu, należy szukać produktu, który zawiera olej z wosku pszczelego. OL3000/00 to olej do parkietów, który można nakładać za pomocą wałka, pędzla lub natrysku. Jego wysokiej jakości formuła jest sformułowana tak, aby oprzeć się wodzie i chemikaliom, jednocześnie nadając podłodze miękki wygląd.

Wosk pszczeli jest doskonałym wyborem dla mebli, ponieważ chroni przed wilgocią i uszkodzeniami spowodowanymi przez światło słoneczne. Dodaje również naturalny połysk i ciepły blask do drewnianych przedmiotów. Niektóre rodzaje wosku pszczelego są uważane za bezpieczne dla żywności, i można kupić te produkty, jeśli obawiasz się o bezpieczeństwo oleju pszczelego do parkietu.

Olej pszczeli jest popularnym podstawowym wykończeniem drewna i jest naturalnym rozwiązaniem dla parkietów. Jest to mieszanina wosku pszczelego i innego oleju, takiego jak oliwa z oliwek lub olej jojoba. Szybko schnie i zapewnia ochronę przed wodą, brudem i plamami z jedzenia. Ponadto wosk pszczeli dodaje pięknego połysku Twoim podłogom i meblom.

Mieszanka oleju i lakieru musi być rozcieńczona i nałożona w cienkiej warstwie, aby uniknąć plastikowego wykończenia. Jeśli podłoga jest mocno zużyta, będziesz potrzebował pełnej trwałości od lakieru. Jeśli używasz lakieru na bazie oleju, pamiętaj, aby rozcieńczyć mieszaninę, aby szybko wyschła. Użycie cienkiego lakieru do wycierania może być również dobrym pomysłem.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane