Podłoga na ziemi – jakie warstwy?

Podczas budowy domu lub budynku należy wziąć pod uwagę kilka warstw. Wśród nich znajdują się: podłoże, podkład, bariera paroszczelna i warstwa nośna. Ten artykuł szczegółowo wyjaśnia każdą z nich. Czytaj dalej, aby lepiej zrozumieć budowę podłogi. Następnym razem, gdy odwiedzisz lokalny plac budowy, nie zapomnij poprosić o profesjonalną poradę! Chętnie pomożemy.

Podłoga

Głównym elementem konstrukcyjnym podłogi jest drewniana belka. Belka o tym samym przekroju może podtrzymywać kilka kondygnacji domu. Wielkość przekroju poprzecznego belki zależy od charakterystyki obciążenia parteru. Deski podwójne, czyli montowane na krawędziach, są łatwiejsze w obróbce niż grube drewno lub bale heblowane. Drewniana belka powinna być zamocowana co najmniej cztery cale nad podłożem.

Podłoże

Czy podłoga jest nieprzepuszczalna, czy ma gładką powierzchnię, musi składać się z kilku warstw. Pierwsza warstwa, lub podłoże, działa jako konstrukcja nośna. Pod gotową podłogą można umieścić warstwę piasku lub drobnego żwiru, aby zapewnić podziemny drenaż. Druga warstwa, lub podkład, służy jako gładka powierzchnia dla pokrycia podłogowego. Podkład jest zwykle układany pod wykładziną podłogową, ale nie zawsze jest wymagany. Pierwszą warstwą pod wykładziną podłogową jest zazwyczaj cementowa płyta podkładowa.

Bariera paroszczelna

Instalacja bariery paroszczelnej na podłodze na gruncie może ograniczyć ryzyko rozwoju pleśni i uszkodzenia wody. Produkt ten składa się z wysokiej jakości arkusza żywicy plastikowej, który blokuje wilgoć i gazy przed rozprzestrzenianiem się w górę. Bariery parowe mogą być stosowane na betonowej płycie lub na podłodze gruntowej. Ponieważ blokują one parę wodną, mogą zmniejszyć uszkodzenia podłóg i ograniczyć odpowiedzialność. Ale są też mniej skuteczne niż konwencjonalna izolacja budynku, więc muszą być odpowiednio zainstalowane.

Podbudowa

Wytrzymałość podbudowy jest ważna z wielu powodów. Musi być ona zagęszczona w odpowiednim stopniu, a wybrane materiały muszą mieć odpowiednie właściwości podtrzymywania obciążeń. W zależności od projektu, podbudowa może być wykonana z kruszonego kamienia, żwiru, piasku lub asfaltu. Górna warstwa podbudowy może być stabilizowana wapnem, co zmniejsza erozję i zapewnia podbudowie odpowiednią wytrzymałość i odporność na ściskanie. Dodatkowo, aby utrzymać materiały podbudowy w miejscu, stosuje się geowłókniny.

Podłogi drewniane

Podłoga z twardego drewna ma wiele warstw. Jedną z nich jest podłoże. Kolejną warstwą jest gotowy produkt podłogowy. Warstwy te są często ciężkie i wymagają zginania, aby prawidłowo je zamontować. Przekrój podłogi może wyglądać jak tort weselny, z wieloma warstwami. Wielu właścicieli domów decyduje się na instalację trzech warstw podłogi z twardego drewna, ale starsze domy mogą mieć więcej warstw. W takim przypadku może być konieczne usunięcie niektórych warstw.

Podłogi ziemne

Tradycyjnie, podłogi ziemne mają grubość około czterech do sześciu cali. Posadzka jest spęczniona grubą warstwą bazową i uszlachetniona drugą warstwą podczas prac wykończeniowych. Warstwa bazowa może być wylewana na mokro lub stosunkowo sucho, w zależności od preferencji i harmonogramu budowy. Wysychanie podłogi ziemnej trwa około tygodnia. Możesz rozważyć dodanie do mieszanki wapna lub gliny dla zwiększenia wytrzymałości.

Podłogi nieprzepuszczalne

Istnieje kilka zalet instalowania nieprzepuszczalnych podłóg na ziemi. Nadają się one do różnych zastosowań, takich jak taniec, dramat i wystawy. Jako nieprzepuszczalna podłoga, nie przepuszczają wody. W związku z tym nie są podatne na erozję. Ten rodzaj podłogi wymaga jednak równego podłoża. Podłoże może składać się z drobnego żwiru lub piasku dla podziemnego drenażu. Często maty z pełnej gumy układane są na betonie lub dobrze ubitej mieszance podbudowy drogowej.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane