Budowa dachu skośnego – jak to wygląda?

Dachy dwuspadowe składają się zazwyczaj z dwóch skośnych części, zakończonych szczytem. Te elementy mają zazwyczaj ten sam kąt nachylenia, ale mogą być płaskie lub skośne. Możliwy jest również dach jednospadowy, z jednym płaskim segmentem zamontowanym pod kątem. Oba rodzaje dachów są dość powszechne i łatwe do zbudowania. Aby dowiedzieć się więcej o dachach spadzistych, czytaj dalej! Oto kilka przykładów.

Budownictwo drewnianych dachów dwuspadowych

Tradycyjne dachy są konstruowane z blachy kalenicowej lub płatwi, z których obie są samoograniczające się. Jednakże, jeśli drewniane ramy dachowe ulegną spróchnieniu, powoduje to, że konstrukcja powraca do elementów dwuwymiarowych, tworząc niezrównoważoną siłę na ścianach nośnych. Ponadto ramy dachowe są zwykle wspierane przez wewnętrzne skrzydło ściany szczelinowej, co sprawia, że są podatne na działanie sił bocznych. Obszar okapu jest szczególnie narażony, ze względu na niską odporność na siły boczne i niezwykły ciężar własny.

Głównymi elementami drewnianego dachu skośnego są krokwie, legary, podsufitki i podpory pośrednie. Wsporniki te mocowane są do płyt ściennych oraz do punktów środkowych wspólnych krokwi. W przypadku dachów o rozpiętości większej niż pięć metrów nie jest wymagana kalenica. Zastosowanie podpór pośrednich pod krokwiami sprawia, że konstrukcja jest bardziej bezpieczna. Ponadto legary mogą zwiększyć długość dachu, umożliwiając budowę dodatkowych pomieszczeń.

Innym popularnym rodzajem drewnianej konstrukcji dachu skośnego są wiązary zespolone. Górna powierzchnia kratownicy zespolonej jest zakrzywiona i składa się z profili z drewna zespolonego. Ten rodzaj drewnianej konstrukcji dachowej może mieć rozpiętość 30 m. Jego wytrzymałość zależy w dużej mierze od sztywności drewna. Z kolei dach kratownicowy wykorzystuje fabrycznie wykonane krokwie do podtrzymania stropu.

Materiał na drewniane dachy skośne jest powszechnie dostępny i tańszy niż stal. Dobrze komponuje się również z innymi popularnymi materiałami dachowymi, takimi jak stal. Wysoki koszt dachu hybrydowego może być zrównoważony przez fakt, że drewno jest łatwo dostępne i można je znaleźć prawie wszędzie. To również sprawia, że jest to atrakcyjna opcja dla tych, którzy chcą obniżyć koszty budowy. Jeśli rozważasz dach z drewna, jest kilka rzeczy do rozważenia przed podjęciem decyzji.

Konstrukcja dachu z wiązarów drewnianych

Konstrukcja dachu z wiązarów drewnianych składa się z trójkątnej ramy, która zapewnia wsparcie dla dachu. Jest ona budowana na zamówienie i może być wykonana z różnych materiałów. Każda kratownica nosi nazwę związaną z kształtem, jaki przyjmuje. Może być wykonana z kilku różnych rodzajów drewna, ale najczęściej stosowanym materiałem jest drewno. Jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać budując dach z kratownicy drewnianej.

Najprostszym i najtańszym z trzech typów kratownic jest King Post, czyli pionowe drewno po jednej stronie kratownicy. Słupek królewski jest krótszy, ale nie mniej ważny. Zarówno słupek królewski, jak i słupek główny zapobiegają uginaniu się belki, co sprawia, że kratownica z słupkiem królewskim jest mocniejsza i umożliwia uzyskanie większej rozpiętości. Jednak dla najbardziej efektywnego wykorzystania przestrzeni, drewniana konstrukcja dachowa kratownicowa jest idealna dla domów z małymi i średnimi projektami budowlanymi.

Inną powszechną opcją konstrukcji dachowej kratownicowej są prefabrykowane krokwie drewniane. Te elementy są instalowane na miejscu. Zapewniają one wsparcie dla dachu i wiążą ze sobą ściany zewnętrzne. Konstrukcja dachu z wiązarów drewnianych jest idealnym rozwiązaniem dla małych budynków, rozbudowy domów i konstrukcji komercyjnych. Chociaż krokwie drewniane wymagają więcej czasu i profesjonalnej instalacji, często są tańszą i prostszą alternatywą.

Jeśli zdecydujesz się wykonać konstrukcję dachu z kratownicy samodzielnie, powinieneś rozważyć wcześniejsze ułożenie materiałów. W ten sposób będziesz bardziej przygotowany i będziesz wiedział dokładnie, co robisz. Alternatywnie, można zakontraktować profesjonalistę, aby wykonać pracę dla Ciebie. A jeśli nie jesteś pewien szczegółów konstrukcji dachu z wiązarów drewnianych, rozważ zatrudnienie wykonawcy. Istnieje kilka korzyści wynikających z tego wyboru.

Dach dwuspadowy a dach płatwiowy

Konstrukcja dachu dwuspadowego jest stosunkowo prosta. Krokwie i płatwie tworzą podstawową konstrukcję dachu, która jest połączona w każdym narożniku i zwymiarowana do rozpiętości konstrukcji. W konstrukcjach o dużej rozpiętości dodaje się podporę pośrednią, zwaną płatwią, aby zmniejszyć rozmiar i koszt krokwi, zwiększając jednocześnie stabilność konstrukcji.

Dach składa się z trzech głównych elementów: krokwi, płatwi i belek. Tradycyjnie jako materiał na płatwie stosowano drewno. Stal natomiast może być malowana i smarowana, aby chronić je przed korozją. Płatwie mogą być poziome, pionowe, a nawet skośne. Oba typy dachów są równie wytrzymałe i mogą wytrzymać uszkodzenia spowodowane przez wiatr i grad.

Główna różnica między dachem dwuspadowym a dachem z płatwi leży w konstrukcji nośnej. Dach jednospadowy przenosi całe swoje obciążenie bezpośrednio na krokwie. Z kolei dach dwuspadowy przenosi część obciążenia na jedną płatew, zmniejszając obciążenie przenoszone przez płatew na nogi krokwi. Dach dwuspadowy jest bardziej opłacalny w przypadku budynków o rozpiętości 4,8 m lub większej.

W przeciwieństwie do tego, dach dwuspadowy będzie miał kratownicę podtrzymującą element kalenicowy i podtrzymującą płatwie. Kratownica wspiera element kalenicowy i płatwie, natomiast belka kołnierzowa będzie wspierać rozpiętość do 3 metrów. Ponadto dach typu lean-to jest najprostszym rodzajem dachu skośnego i wykorzystuje ścianę do stworzenia spadku. Jedna ściana jest podniesiona nad drugą, aby zapewnić nachylenie, a materiał pokrycia dachowego będzie zawieszony nad tą nierówną ścianą.

Konstrukcja dachu dwuspadowego

Dach dwuspadowy jest rodzajem dachu dwuspadowego. Jego konstrukcja przypomina odwrócone V. Konstrukcja dachu dwuspadowego ma kilka zalet w stosunku do innych rodzajów pokryć dachowych. Zalicza się do nich fakt, że są tańsze w budowie, oferują dodatkowe miejsce na poddaszu i są odpowiednie dla sklepionych sufitów. Poniżej wymieniono szczegóły dotyczące konstrukcji dachu dwuspadowego. Są one również łatwiejsze do zbudowania niż wiele innych rodzajów dachów.

Dachy dwuspadowe mają dwa główne style. Mogą być proste lub złożone. Drewniane dachy dwuspadowe były pierwotnie budowane bez nawisu dachowego. Były one wspierane przez stężenia ukośne. Nachylenie dachu dwuspadowego wynosiło około jednej czwartej lub jednej trzeciej całkowitej rozpiętości budynku. Z kolei dachy czterospadowe wykorzystywały system stężeń dachowych, które biegły od deski kalenicowej na końcu szczytu do górnej płyty ściany wewnętrznej.

Drewniana konstrukcja dachu dwuspadowego jest podobna do konstrukcji tradycyjnego dachu z ramą stalową. Różnica polega na tym, że rama stalowa lub aluminiowa jest zazwyczaj bardziej sztywna i dlatego eliminuje konieczność stosowania wewnętrznych ścian nośnych. Zaletami ramy stalowej lub aluminiowej jest ich trwałość i właściwości materiału nadającego się do recyklingu. Największe elementy szkieletu są montowane poza miejscem budowy przed transportem na plac budowy. Dachy dwuspadowe mają zwykle deski barkowe, które są równoległe do krokwi i kryją krokwie najbliżej końca dachu.

Główne elementy konstrukcji drewnianego dachu dwuspadowego to para krokwi, ściągi kołnierzowe i ściągi krokwiowe. Elementy te są połączone poziomym elementem zwanym wiązaniem kołnierzowym. Więźby te są mocowane na górze lub na dole krokwi i służą jako podpory. Oprócz wspierania całej ramy dachu, więźby zapobiegają również oddzielaniu się krokwi od siebie.

Drewniana konstrukcja dachu mansardowego

Istnieje wiele korzyści z drewnianej konstrukcji dachu mansardowego w porównaniu z innymi stylami dachów płaskich, w tym wydajność energetyczna i niskie koszty utrzymania. Dachy mansardowe z drewna są zazwyczaj budowane w regularnym układzie i nadają się do stosowania zarówno w środowisku miejskim, jak i wiejskim. Ponieważ zapewniają one dodatkową przestrzeń użytkową, są często preferowane w stosunku do dachów płaskich z wielu powodów, w tym ich zdolności do zmniejszenia kosztów ogrzewania i zapewnienia większej ilości naturalnego światła. W przeciwieństwie do płaskich dachów, drewniane mansardy nie są podatne na uszkodzenia, a ich trwałość i niskie koszty utrzymania są ważne.

Górna część projektu dachu mansardowego nie jest idealna do stosowania w ekstremalnych warunkach pogodowych. Woda deszczowa i śnieg mogą gromadzić się na płaskiej części, co może prowadzić do przecieków. Często system odwadniający dachu mansardowego jest niewystarczający, aby zapobiec temu problemowi. Z tego powodu konserwacja drewnianej konstrukcji dachu mansardowego jest częstsza niż w przypadku innych typów dachów. Dodatkowa przestrzeń zapewniona przez drewnianą konstrukcję dachu mansardowego sprawia, że jest ona elastyczna dla nowoczesnych elementów projektowych. Wielu nowoczesnych projektantów włącza te cechy projektowe do swojej pracy i wykorzystuje nowoczesne materiały i techniki budowlane, aby zmniejszyć koszty naprawy i wymiany całej konstrukcji.

Dach mansardowy z drewna może mieć dowolny kształt i rozmiar, a często jest wykonany z drewna. Styl ten jest tradycyjnie stosowany w domach stodołowych i jest podobny do dachów gambrel. Nazwa „mansarda” odnosi się również do przestrzeni poddasza lub garażu i jest często używana w Europie. Ze względu na swój tradycyjny wygląd, drewniane dachy mansardowe są świetną opcją dla tradycyjnych domów.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane