Jak zainstalować fotowoltaikę na dachu krytym blachą trapezową?

Dach kryty blachą trapezową może być ciekawą alternatywą dla tradycyjnej blachodachówki. Takie pokrycie jest tańsze, lżejsze i prostsze w wykonaniu, a przy profesjonalnym montażu, równie estetyczne. Dodatkowo nie sprawia żadnych problemów przy instalacji paneli fotowoltaicznych, zwłaszcza jeśli do ich montażu wykorzystuje się specjalne mostki trapezowe. To rodzaj szyn aluminiowych do fotowoltaiki, specjalnie przystosowanych do mocowania na charakterystycznych garbach blachy trapezowej.

Instalacja mostków na dachu z blachy trapezowej

Wykonane z odpornego na korozję aluminium, lekkie, ale wytrzymałe i niezwykle sztywne mostki trapezowe stanowią ciekawą alternatywę dla tradycyjnych profili pod fotowoltaikę. Ze względu na specyficzny kształt gwarantują duży komfort montażu paneli na dachach krytych blachą trapezową. Sprzedawany na metry lub w już przyciętej do odpowiedniego wymiaru formie, aluminiowy mostek trapezowy przykręcany jest do wystających elementów blachy trapezowej przy pomocy specjalnych śrub z izolującą podkładką. Mostki przykręca się horyzontalnie (poziomo), stąd ich nazwa – tworzą rodzaj mostu pomiędzy dwoma garbami blachy trapezowej. Na powierzchni mostków znajduje się odpowiednio wyprofilowana szyna, na którą nasuwa się panel fotowoltaiczny. Do przytwierdzenia panelu do szyny wykorzystywane są specjalne klemy środkowe i końcowe.

Zalety stosowania mostków trapezowych

Ze względu na rodzaj materiału wykorzystywanego do produkcji mostków trapezowych, wykonane z nich stelaże są lekkie i odporne na korozję. To szczególnie ważne ze względu na miejsce ich montażu. Mostki trapezowe są wystawione na bezpośrednie, stałe działanie wilgoci, powietrza i słońca, na wahania temperatur i różnego rodzaju zanieczyszczenia. Gdyby były wykonane ze stali, prędzej czy później uległyby korozji i straciły wyjściową wytrzymałość. Dzięki zastosowaniu aluminium są nie tylko wytrzymałe i lekkie, ale także niezwykle trwałe. Warto podkreślić, że lekkie aluminium nie przyczynia się do nadmiernego obciążenia konstrukcji dachu, w związku z czym stosowanie mostków polecane jest także na dachach starych.

Do instalacji paneli fotowoltaicznych na dachach skośnych krytych blachą trapezową zwykle wykorzystuje się specjalne rodzaje szyn montażowych wykonanych z lekkiego aluminium. Zastosowanie odpowiednio wyprofilowanego mostka trapezowego daje gwarancję stabilności paneli i nie przyczynia się do nadmiernego obciążenia konstrukcji dachu. Ponadto montaż tego typu elementów jest szybki, a koszt zakupu niewielki.Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane