Co zamiast szybkozłączki do sprężonego powietrza?

Do łączenia przewodów transportujących sprężone powietrze wykorzystuje się różne rodzaje złączy. Najpopularniejszą ich wersją są złącza wtykowe oraz tzw. szybkozłączki składające się z gniazda i idealnie dopasowanego do nich wtyku (króćca). Takie rozwiązanie sprawia, że połączenie jest szczelne i bardzo uniwersalne. Alternatywą dla szybkozłączki może być złącze kłowe Geka, ewentualnie złącze skręcane.

Co to jest złącze kłowe?

To rodzaj złącza stosowanego w pneumatyce i sieciach wodnych, pozwalające na szybkie łączenie ze sobą elementów sieci. Złącza instalowane są na końcówkach przewodów elastycznych i pozwalają je ze sobą scalać. Co ważne, złącze kłowe Geka jest kompatybilne jedynie ze złączem o tym samym rozstawie zaczepów. Dlatego, jeśli chcemy połączyć ze sobą dwa fragmenty instalacji (dwa elastyczne przewody), oba muszą być zakończone tym samym rodzajem złącza kłowego Geka. Specyficzna nazwa złączy tego typu jest pochodną ich konstrukcji. Końcówki każdego złącza są wyposażone w charakterystyczne, podwójne zaczepy przypominające zęby, które przy łączeniu dwóch elementów zachodzą na siebie i tym samym zapewniają szczelność połączenia. To rozwiązanie będące alternatywą dla zwykłych złączy wtykowych, trwałe i niezawodne, stosowane m.in. przy połączeniach narażonych na wstrząsy i wibracje.

Rodzaje złączy kłowych

Na rynku znaleźć można trzy rodzaje złączy kłowych Geka. To modele wyposażone w gwint zewnętrzny, wewnętrzny i przystosowane do montażu węża elastycznego, z możliwością jego zaciśnięcia przy pomocy tradycyjnej opaski ślimakowej lub uszkowej. Złącze kłowe Geka zwykle wykorzystuje się do łączenia ze sobą dwóch elementów instalacji pneumatycznej, ale tego typu złącza mogą być stosowane również w instalacjach wodnych. Za szczelność wykonanego połączenia odpowiadają nie tylko nachodzące na siebie zaczepy, ale także wewnętrzna uszczelka. W złączach kłowych stosuje się zarówno uszczelki wykonane z gumy olejoodpornej, jak i mosiądz na pierścieniach gumowych. W zależności od jakości wykonania, złącza tego typu mogą być stosowane w instalacjach o ciśnieniu roboczym od kilku do kilkunastu barów.

Gdy ze względu na pracę urządzenia, ciągłe wibracje i wstrząsy istnieje ryzyko wypięcia złącza wtykowego, zamiast klasycznych szybkozłączek można stosować rozwiązania alternatywne. Doskonałym tego przykładem są złącza kłowe Geka. Przy zastosowaniu kompatybilnych ze sobą złączy, wykonanie szczelnego połączenia jest łatwe i nie zajmuje dużo czasu. Ponadto takie połączenia są bardzo stabilne, odporne na wibracje i wstrząsy.



Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane