Izolacja fundamentów styropianem krok po kroku

Jeśli szukasz informacji na temat izolacji fundamentu domu, ten artykuł dostarczy Ci niezbędnych informacji. Poniższe informacje będą korzystne dla Twojego projektu izolacji domu: Ekstrudowany lub ekspandowany styropian, Sztywna płyta piankowa, Hydroizolacja oraz Przygotowanie fundamentu. Wszystkie informacje przedstawione w tym artykule pomogą Ci podjąć najlepszą decyzję dotyczącą potrzeb izolacyjnych Twojego domu.

Ekstrudowana lub ekspandowana pianka polistyrenowa

Podejmując decyzję pomiędzy ekstrudowaną lub ekspandowaną płytą z pianki polistyrenowej dla fundamentu Twojego domu, masz kilka opcji. Obie są trwałe, ale różnią się kosztami i wartością izolacyjną. Sztywne płyty z włókna szklanego i wełny mineralnej nie izolują tak dobrze, jak ekstrudowany polistyren, i często zatrzymują wilgoć i zachęcają do rozwoju pleśni.

FPSF jest dobrą opcją do izolowania zewnętrznej części fundamentu zbudowanego na płycie na poziomie. FPSF jest wspierany przez monolityczną płytę lub płytę pływającą, albo traktowane belki drewniane. Obie opcje wymagają pianki izolacyjnej, która jest wystarczająco sztywna, aby chronić płytę i umożliwić odpowiedni drenaż. Chociaż zarówno EPS, jak i XPS są skutecznymi izolatorami, EPS jest znacznie tańszy.

Zalet EPS nad polistyrenem ekspandowanym jest wiele. Polistyren ekstrudowany (EPS) jest opłacalną, wysokowydajną alternatywą, która jest mocną i trwałą opcją dla izolacji fundamentów. Izolacja oferuje stałą odporność termiczną i jest odporna na wodę i gnicie. Materiał EPS kosztuje 0,47 USD za stopę kwadratową. Koszty instalacji mogą być tak niskie, jak $0,30 za stopę kwadratową.

Rigid foam board

Używanie sztywnej pianki polistyrenowej do izolacji fundamentu jest najbardziej popularną metodą. Ta izolacja jest wykonana, aby utrzymać zimne powietrze na zewnątrz i ciepłe powietrze w, i jest to świetna opcja dla różnych klimatów. Jednak ważne jest, aby pamiętać, że ten rodzaj izolacji nie oddycha, i może uwięzić wilgoć, pozwalając jej spowodować wzrost pleśni.

Aby zaizolować fundament z polistyrenem, zacznij od nałożenia jednoczęściowej pianki, która wiąże dwie warstwy izolacji razem. Upewnij się, że płyta piankowa nie ma szczelin, ponieważ zimne powietrze może się przez nie przedostać. Możesz użyć taśmy Tyvek Tape lub taśmy łączącej płyty piankowe, aby uszczelnić szczeliny, a także pianki natryskowej do wypełnienia dużych pęknięć w narożnikach.

Wodoszczelność

Aby uszczelnić fundamenty domu, możesz to zrobić podczas budowy lub po zakończeniu projektu. Przed rozpoczęciem oczyść powierzchnię fundamentu, aby pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń lub rdzy. Następnie wybierz odpowiednią gęstość i grubość styropianu do wykonania zadania. Gęstość musi wynosić 35 kg/m3 lub więcej. Możesz użyć dodatków opóźniających palenie dla dodatkowej ochrony. Po nałożeniu pianki, ostatnim etapem jest nałożenie warstwy gruntu.

W przypadku hydroizolacji ścian fundamentowych, zaplanuj prace z dużym wyprzedzeniem. Elewacje planu prawdopodobnie pokażą Ci linię stopnia wykończenia na ścianach fundamentowych. Przed rozpoczęciem prac należy zweryfikować tę linię z architektem. Upewnij się, że hydroizolacja nie wychodzi ponad tę linię. Jeśli istnieje prawdopodobieństwo zmiany poziomu, należy się odpowiednio dostosować. Jeśli budynek stoi na przykład na ścianie oporowej, nie można wykonać hydroizolacji ścian na przekątnych.

Przygotowanie fundamentu

Proces przygotowania do ocieplenia fundamentów styropianem jest podobny do przygotowania ciasta francuskiego. Zapewni on wysokiej jakości hydroizolację i izolację termiczną. Piankę można łatwo ciąć tępą piłą ręczną. Można go szybko i łatwo zainstalować. Następnie proces budowy jest zakończony pracami wykończeniowymi, takimi jak płytki elewacyjne i kamień dekoracyjny. Można ją nawet wykończyć farbą, która nie boi się wody.

Przy przygotowywaniu fundamentu ze styropianu trzeba przestrzegać właściwej kolejności. Na początku należy zamontować pierwszy rząd szalunków. Formy możesz zamontować na wierzchu zaizolowanego wodą podłoża. Po zainstalowaniu szalunku, musisz przymocować pręty zbrojeniowe. Te pręty zbrojeniowe są łącznikami między podstawą a szalunkiem. Wzmocniona podstawa to szkielet fundamentu.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane