Jak przedłużyć żywotność paneli fotowoltaicznych? Czy użytkownik ma na to wpływ?

żywotność paneli

Żywotność paneli fotowoltaicznych ma ogromne znaczenie dla potencjalnych inwestorów. Producenci dają gwarancję na minimum 25 lat, choć czas pracy najstarszych instalacji pv, jak pokazują historyczne dane, jest znacznie dłuższy.  Jak długo panele będą działać tak sprawnie, jak na początku? Sprawdź, jak starzeje się instalacja fotowoltaiczna i czy masz wpływ na jej stan! 

Inwestycja w odnawialne źródła energii wiąże się ze sporym kosztem, dlatego warto z wiedzieć, jak długo panele będą działać sprawnie i produkować dla ciebie darmowy prąd. Czas funkcjonowania paneli fotowoltaicznych szacowany jest na 25-30 lat, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich wydajność po tym czasie może spaść do 82-85%. Rzeczywisty okres sprawności instalacji zależy jednak od wielu czynników, a i użytkownik ma wpływ na jej stan i sposób, w jaki będzie się starzeć. Eksperci tłumaczą, od czego zależy żywotność paneli i jak można ją kontrolować.

Jak starzeje się instalacja fotowoltaiczna?

Z jednej strony konieczność wprowadzenia zmian, które zatrzymają postępującą degradację środowiska, a z drugiej strony chęć uniezależnienia się od dostawców energii i minimalizowanie rachunków za prąd sprawiają, że coraz więcej osób rozważa inwestycję w fotowoltaikę. Dach z paneli fotowoltaicznych to coraz częstszy widok w naszym kraju. Inwestycja wiąże się jednak z niemałymi kosztami, dlatego wymaga sporządzenia odpowiedniego planu, przeanalizowania warunków i możliwości. Istotną kwestią dla przyszłych inwestorów jest żywotność paneli. Pytanie o to, jak starzeje się instalacja fotowoltaiczna, pojawia się dość często. 

Warto podkreślić, że system fotowoltaiczny nie starzeje się nagle, jest to proces rozłożony w czasie. Moc ulega stopniowemu osłabieniu, co określane jest mianem degradacji instalacji. Awarie spowodowane zużywaniem się paneli są mało prawdopodobne – panele instalowane na dachach nie mają żadnych ruchomych elementów. To substancje chemiczne używane do produkcji modułów mogą tracić powoli swoje właściwości. Okres trwałości modułów oszacowany został na około 25-30 lat. Niektóre panele mogą radzić sobie świetnie nawet po upływie tego czasu, inne będą pracować ze zmniejszoną mocą. Co może wpływać na wydajność paneli?

Czynniki wpływające na żywotność paneli fotowoltaicznych

Jeśli interesuje cię fotowoltaika dla firm lub dla gospodarstwa domowego, pamiętaj, że jedną z istotniejszych kwestii jest powierzenie montażu specjalistom. Dlaczego? Powodem, dla którego panele mogą zbyt szybko stracić swoją moc, jest niewłaściwy sposób instalacji. Moduły mogą ulec uszkodzeniu podczas transportu, a także podczas montowania ich np. na dachu. Najczęstsze przyczyny to nieodpowiednie łączenie elementów, stłuczenia, zarysowania powierzchni, siłowe dokręcanie śrub itp. Pęknięcia na powierzchni modułów mogą prowadzić do powstawania korozji ogniw, a nawet całych obwodów elektrycznych, co bezpośrednio przyczynia się do spadku wydajności instalacji. Inne czynniki wpływające na żywotność paneli to m.in.:

  • efekt PID polegający na ucieczce prądu. Problem dotyczy najczęściej paneli gorszej jakości (dlatego tak ważny jest dobór odpowiednich modułów);
  • wadliwa folia ochronna lub jej odklejenie;
  • zabrudzenia paneli;
  • tzw. ślimacze ścieżki, będące wynikiem mikropęknięć i powodujące spadek wydajności paneli;
  • przegrzanie skrzynki przyłączeniowej;
  • awaria diody bocznikowej.

Aby wykluczyć wszelkie nieprawidłowości mogące wpływać na żywotność paneli, warto zadbać o dopasowaną do potrzeb instalację, montaż przez profesjonalną ekipę, a także o utrzymanie modułów w czystości (trzeba kontrolować, czy nie gromadzi się na nich kurz, zanieczyszczenia). Należy też pamiętać o regularnym przeglądzie i konserwacji paneli fotowoltaicznych – zabieg warto przeprowadzać co dwa lata.

Jak szybko starzeje się instalacja?

Jak starzeje się instalacja fotowoltaiczna? Wiesz, że to proces rozłożony w czasie, jednak na pewno zastanawiasz się, jak szybko zachodzi. Postęp degradacji paneli z całą pewnością zależy od marki i jakości modułów – współczynnik może być wyższy lub niższy. W przypadku paneli z wyższej półki, dobrych jakościowo, współczynnik wynosi nawet 0,3% na rok, przy modułach średniej jakości zwiększa się do 0,5%, by przy modelach najniższej kategorii osiągnąć poziom 0,8% rocznie.

Zakładając współczynnik o wysokości 0,5%, można się spodziewać, że po upływie 25 lat gwarancji panele te będą pracować z wydajnością około 88%, co daje całkiem niezły wynik.

Gwarancją długiej żywotności paneli jest troska o utrzymanie ich w czystości oraz przeprowadzanie regularnych kontroli. Warto wybierać elementy jak najlepszej jakości, a ich montaż powierzyć firmom z doświadczeniem i wiedzą.



Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane