O czym pamiętać, budując garaż na swojej posesji?

Garaż jest najlepszym sposobem na ochronę karoserii Twojego samochodu od korozji i innych negatywnych warunków atmosferycznych. Opady gradu, silne mrozy i deszcze nie pozostają obojętne na stan pojazdów przechowywanych na zewnątrz. Jeśli tylko masz na swojej posesji odrobinę miejsca, zbuduj garaż lub choć niewielką wiatę, którą osłonisz swój samochód. W ten sposób wydłużysz żywotność samochodu i zaoszczędzisz sporo pieniędzy na kosztownych naprawach blacharskich. Poniżej znajdziesz garść wskazówek, które pozwolą Ci zbudować solidny garaż na swojej posesji.

Przede wszystkim zadbaj o konstrukcję ścian i dachu

Pierwszym etapem jest wyznaczenie terenu, na którym ma stanąć garaż. Przed wzniesieniem konstrukcji ścian i dachu koniecznie utwardź podłoże. Przy budowie wiaty nie musisz wykonywać wylewki czy kłaść betonowym płyt. Jeśli jednak masz zamiar postawić garaż z prawdziwego zdarzenia – musisz przygotować podłoże, utwardzić je, wyrównać i wylać betonem. Dzięki temu nie zapadnie się pod ciężarem Twojego pojazdu.

Jakie materiały wybrać do budowy ścian? Możesz sięgnąć po drewno, metalowe słupy, za pomocą których stworzysz szkielet, a następnie uzupełnisz go betonowymi bloczkami, cegłami czy pustakami. Możliwości masz naprawdę wiele. Przy projektowaniu swojego garażu koniecznie zapoznaj się z wymaganiami, które powinien spełnić. Znajdziesz je w odpowiedniej ustawie w prawie budowlanym. W przypadku wolnostojących garaży i tych przylegających do domu będziesz potrzebował także pozwolenia na budowę. Zanim zacznie wznosić konstrukcję garażu – koniecznie załatw wszystkie formalności.

Zadbaj o izolację cieplną i przeciwwilgociową

Jednym z istotniejszych elementów bryły garażu jest dach. Najlepiej wznosić go na drewnianych i zaimpregnowanych deskach. Możesz pokryć go blachą lub dachówkami. Świetnie sprawdzi się także papa na dach, która doskonale chroni garaż przed dostępem wody. W końcu to jest najważniejsza funkcja dachu. Możesz skorzystać także z różnego rodzaju elastycznych pokryć dachowych np. folii. Rozwiązanie to jednak jest najmniej wytrzymałe.

Wiele osób decydujących się na budowę garażu zastanawia się, czy konieczne jest jego ogrzewanie. Podciąganie instalacji cieplnej do garażu nie ma raczej większego sensu, jednak w przypadku garaży zarówno przylegających do domu, jak i wolnostojących warto rozważyć ocieplenie ścian. Nawet niewielka izolacja pozwoli Ci łatwiej kontrolować nie tylko temperaturę wewnątrz garażu, ale także wilgotność powietrza. Niska temperatura nasycona parą wodną, również negatywnie wpływa na karoserię samochodu. Koniecznie zadbaj o dobrą wentylację budynku. Izolacja cieplna ma jeszcze jedną zaletę. Jeśli chcesz urządzić w garażu swój warsztat – znacznie łatwiej będzie Ci w nim pracować także w porze jesiennej czy zimowej.

Budowa garażu nie jest bardzo skomplikowana, a niesie ze sobą wiele zalet szczególnie dla ochrony samochodu przed zniszczeniem. Przed budową dobrze zaplanuj bryłę garażu i załatw wszystkie formalności. Następnie utwardź podłoże i wznieś konstrukcję ścian i dachu. Na sam koniec pokryj dach materiałem nieprzepuszczającym wilgoć oraz zadbaj o odpowiednią wentylację i rozważ ocieplenie garażu.



Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane